Oringi – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Do uszczelniania używa się różnych typów uszczelek, lecz jednymi z najbardziej popularnych są tak zwane o-ringi. Co warto o nich wiedzieć? Niezależnie od tego, czy wynika to ze specyfiki urządzenia, troski o jego prawidłowe działanie, czy od materiałów substancji z jakimi maszyna pracuje, prawidłowe uszczelnienie techniczne to konieczny warunek bezpiecznego użytkowania wszystkich maszyn i urządzeń.

Czym właściwie są uszczelki typu oring?

To specjalne pierścienie to specjalne uszczelniające posiadające przekrój kołowy.

Kształt uszczelek oring to kształt torusa, czyli figury przestrzennej, powstającej przez obrót okręgu wokół prostej leżącej w płaszczyźnie tego okresu i nieprzecinającej go. Dobrym przykładem torusów jest dętka rowerowa czy też oring.

Rozmiar oringu prezentuje się przez podanie jej średnicy wewnętrznej i średnicy (grubości) sznura.

Uszczelka oring może posiadać różne wymiary, najczęściej jej średnica sznura wynosi od 0,35 do 12 mm, natomiast średnica wewnętrzna może dochodzić nawet do 5000 mm.

Rozmiary uszczelnień

Rozmiary oringów są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu idealnie sprawdzają się one przy uszczelnianiu elementów o różnej szerokości. Co więcej, możliwość dostosowania rozmiaru orignów sprawia, że zastosowanie tych uszczelek jest jeszcze więkze.

Oringi są produkowane z wielu materiałów – tu zależy od zastosowanej mieszanki, określane jest miejsce ich przeznaczenia.

Właściwości i zastosowanie oringów

Największą zaletą, jaką posiadają uszczelki typu oring, to ich niezwykła szczelność i zdolność pracy w bardzo trudnych warunkach. Oringi działają na zasadzie dwustronnego uscisku. Zacisk wstępny sprawdza się w sytuacji, w której nie mamy do czynienia z ciśnieniem. W razie wystąpienia ciśnienia, wraz z jego wzrostem, rośnie również szczelność, ze względu na nakładające się na siebie sił. Maksymalna dopuszczalna wartość pracy w warunkach ze zwiększonym ciśnieniem to 200 MPa. Natomiast jeżeli chodzi o dopuszczalne temperatury, w jakich skutecznie może odbywać się praca, to ich skala jest ogromna, gdyż sięga od – 30 do nawet 180 stopni Celsjusza. W najbardziej wymagających warunkach pracy może być konieczne wykorzystanie pierścienia podporowego, który pełni rolę stabilizatora.

Podsumowując uszczelki typu oring to akcesoria przeznaczone do zadań, w których liczy się większa niż standardowa wytrzymałość. Ich parametry sprawiają, że doskonale nadają się do pracy w bardzo trudnych warunkach, gdzie zapewniają bezpieczeństwo i sprawność pracy.

Wybór odpowiednich uszczelnień powinien zostać dokonany przy pomocy doświadczonego specjalisty, który doskonale będzie znał specyfikę każdego tworzywa a także możliwości zastosowania w danym miejscu.

Uszczelki typu oring można zamówić także na wymiar, gdy dobór odpowiedniego modelu z gotowego asortymentu nie jest możliwy. Wtedy producent uszczelnień może wykonać je zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta.