Kreda pastewna w żywieniu zwierząt.

Wapń to kluczowy składnik w diecie każdego zwierzęcia, a zwłaszcza zwierząt hodowlanych. Stanowi on główny mineralny budulec kości, a jego niedobór może prowadzić do wad postawy i osłabienia organizmu. Większość pasz nie zawiera wystarczającej ilości wapnia, dlatego często do ich diety trzeba włączać dodatkową suplementację w postaci kredy pastewnej.

Dlaczego wapń jest tak ważny w diecie zwierząt?

Wapń to pierwiastek, który w 98% znajduje się w kościach. Jest on niezbędnym składnikiem w metabolizmie komórek, a także w funkcjonowaniu całego organizmu.
Pierwiastek ten występuje w płynach ustrojowych, włóknach kolagenowych, a także aktywuje enzymy trawienne. Wapń wpływa również na mineralizację kości i skorupek jajek oraz na krzepliwość krwi.

Zaburzony poziom wapnia w diecie zwierząt – jak go rozpoznać?

Niedobór wapnia prowadzi do nadmiernej pobudliwości układu nerwowego. U młodych zwierząt jego braki obserwuje się w ospałości, mniejszej ruchliwości, krzywicy, a także wadach w chodzie. Przez jego zbyt małą ilość tworzyć też mogą się wybroczyny.
U starszych osobników niedobór objawia się w krzywicy. Kury nioski przy braku wapnia znoszą mniej jajek i posiadają one wówczas zmniejszoną masę, pogarsza się również ich wylęganie oraz skorupki – są one słabej budowy.
Krowy mleczne w niedoborach wapnia cierpią na gorączki poporodowe. Podczas braku tego pierwiastka przy dużej produkcji mleka, u krów występują problemy w układzie pokarmowym, zmniejsza się również absorpcja składników mineralnych. Poziom wapnia stymuluje tworzenie się w kościach wtórnej tkanki kostnej. Jeśli zatem w paszy zabraknie tego pierwiastka, następuje uruchomienie go z rezerw – kości. Długotrwały niedobór wapnia prowadzi do osłabienia kości szpikowych u zwierząt, co w konsekwencji prowadzi do złamań.

Z kolei zbyt wysoki poziom wapnia wpływa niekorzystnie na pracę serca, ponieważ zmniejsza przepuszczalność błon, a także transport kationów jednowartościowych. Nadmiar tego pierwiastka prowadzi do pogorszenia się apetytu oraz zmniejszonego pobierania pasz. Wysokie stężenie wapnia powoduje zwapnienia w narządach wewnętrznych, a także uszkodzenia nerek oraz odkładanie się złogów moczanu wapnia w moczowodach. Jego nadmiar u młodych zwierząt powoduje niestety wzrost śmiertelności.

Kreda pastewna – dlaczego warto ją stosować?

Korzyści płynące z suplementacji:

  • kreda składa się z wapnia czyli pierwiastka, gwarantującego prawidłowy rozwój i wzrost
  • jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej struktury układu szkieletowego
  • kreda pastewna stymuluje procesy trawienne w żołądkach
  • wpływa ona pozytywnie na kondycję oraz zdrowie całego organizmu zwierzęcego
  • ma korzystny wpływ na układ trawienny, naczyniowy, kostny, nerwowy, mięśniowy oraz chroni przed osteoporozą
  • działa długotrwale, dzięki czemu zwiększa efektywność wykorzystania paszy, obniżając przy tym koszt i ilość jej stosowania
  • stanowi dodatkowe źródło makro i mikroelementów
  • nie zawiera szkodliwych związków ani też zanieczyszczeń
  • poprawia jakość oraz ilość otrzymywanego produktu zwierzęcego
  • stosowanie kredy pastewnej w żywieniu drobiu gwarantuje gładką i twardą skorupkę jaja
  • posiada dużą średnicę cząstek, przez co dłużej przebywają one w układzie pokarmowym, dzięki temu właśnie wapień maksymalnie jest wchłaniany przez organizm.