Jak sprawdzić adres IP?

Adresy IP są czymś, o czym na co dzień się nie myśli, jednak bez nich Internet nie miałby szans działać. Szacuje się, że za pomocą numerów IP identyfikuje się i kontroluje aż cztery miliardy urządzeń.
Wydawać by się mogło, że numer IP to tylko niejasny ciąg liczb, nic nie mówiący o nas jako o osobach, jednak tak naprawdę fakt, że każde logujące się do sieci urządzenie musi mieć adres IP bardzo ogranicza anonimowość w sieci. To bardzo sprzyja zwalczaniu tak zwanych cyber-przestępstw, pozwalając Policji dowiedzieć się z jakiego urządzenia korzystała osoba mająca złe intencje, dzięki informacjom, po które mogą się zwrócić do firmy dostarczającej Internet.

 

Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę mój adres IP jak sprawdzić dowiemy się jaki numer wyróżnia w sieci nasze urządzenie. Jeśli mamy stały adres IP niezależnie od dnia, w którym sprawdzimy ponownie będzie on taki sam. Jest jednak możliwym, że nasze urządzenie korzysta z adresów dynamicznych, zmieniających się po każdym restarcie połączenia sieciowego, co jest popularnym rozwiązaniem stosowanym przez wielu dostawców Internetu.