Opcje binarne i ich legalność

Jest taki instrument, który pozwala zarobić od 70% do nawet 500%, co zależy od wariantu, na jaki się zdecydujemy i od rynku, na którym będziemy działać. Brzmi to kusząco? Prawda, lecz trzeba wiedzieć, że kij ma dwa końce. Stąd też grając o wysokie stawki, można również sporo stracić, o czym mowa? Chodzi o opcje binarne, które są wzbudzającym wiele kontrowersji instrumentem finansowym związanym z papierów wartościowych i rynkiem Forex. Stąd też przyjrzymy się temu rozwiązaniu nieco bliżej i sprawdzimy, czy wszystko przebiega tutaj zgodni z literą prawa.

Na czym polegają opcje binarne?

Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to obstawianie kierunku, w jakim pójdzie cen danego aktywa. Warto tu zaznaczyć, że w równym stopniu mowa jest tu o walutach, kursach akcji, zlocie czy indeksie giełdowym. Poprawnie odczytując tendencje rynkowe, można liczyć na wspomniane już na wstępie wysokie stopy zwrotu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że myląc się, tracimy cały zainwestowany kapitał. Stąd też tego rodzaju praktykom bliżej do zakładów bukmacherskich i hazardu niż typowej inwestycji. Na domiar złego przy tego rodzaju praktykach zaczęli pojawiać się mało uczciwi brokerzy, którzy żerowali na naiwności nowicjuszy. Tym samym zaczęło to prowadzić do oszustw i nadużyć. Co więcej, wielu specjalistów zaczęło sugerować, że osoby grające na rynku opcji binarnych mają tendencję do szybkiego uzależniania się, traktują ogólnie inwestowanie jako formę hazardu.

Czy opcje binarne są legalne w Polsce?

Te wszystkie kontrowersje doprowadziły do tego, że owym rynkiem zaczęły bliżej interesować się liczne organy nadzorcze. Pierwszym poważnym ciosem w ten rynek był ruch Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. Uznał on rynek opcji binarnych niezgodny z prawem, a w konsekwencji zakazał. Chociaż u nas regulator nie zakał handlu opcjami binarnymi to jednak nie znaczy, że jest to legalne. KNF zabronił bowiem brokerom ferować klientom detalicznym inwestycji w opcje binarne.

Jak więc widać nie jest to jasna do końca sytuacja, ale na pewno osoby niedoświadczone i stawiajcie pierwsze kroki w inwestowaniu, nie powinny łakomić się na perspektywę wysokich zysków, które dla nich mogą być tylko czysto iluzoryczne.